به سایت چهارمین سمینار تخصصی طب سنتی خوش آمدید

همایش ملی طلای سبز گامی در جهت ارتقای طلای سلامتی

26 مرداد 1394
Published in اخبار

مروری بر برگزاری همایش ملی طلای سبز

همایش ملی طلای سبز گامی در جهت ارتقای طلای سلامتی

مقدمه

گیاهان دارویی که از زمان پای گذاشتن بشر بر روی کره خاکی، همزاد و نجات‌دهنده بشر از درد و بیماری و مرگ بوده، طی چند سال اخیر به صنعتی پایا و تأثیرگذار تبدیل شده است. این صنعت از جنبه‌های مختلف مورد توجه بیش‌تر کشورهای جهان قرار دارد. رشد اقتصادی، افزایش سطح سلامت جامعه، بالا بودن ارزش افزوده، ایجاد شغل، مهارت‌آفرینی، بومی بودن و امکان توسعه پایدار بخشی از ویژگی‌های مثبتی است که این صنعت با خود همراه می‌آورد.

وقتی صحبت از صنعت گیاهان دارویی می‌شود، به صورت خودکار بحث از تولید داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی نیز به میان می‌آید. به این خاطر که گیاهان دارویی به خودی خود مقوله بسیار مهم و قابل توجهی است که هم در زمینه صنعت و هم سلامت جامعه نقش قابل توجهی دارد، اما طی چند سال اخیر کشورهای صنعتی به این موضوع پی برده‌اند که می‌توانند از گیاهان دارویی به عنوان ماده خام استفاده کنند و فرآورده‌های طبیعی و درمان‌بخشی از آن به دست بیاورند که ارزش افزوده دارد.

نگاهی به آمارها نشان می‌دهد که صنعت گیاهان دارویی و داروهای گیاهی با رشد چشمگیر و قابل توجهی مواجه شده است. این موضوع جدا از این‌که رونق در این بخش را نشان می‌دهد و لازم است سرمایه‌گذاران در این بخش فعالیت خود را گسترش دهند، بیان‌گر این موضوع بسیار مهم و اساسی است که مردم کشورهای مختلف جهان به اهمیت استفاده از گیاهان دارویی و داروهای گیاهی پی برده‌اند.

در برخی از کشورها به خصوص کشورهای آسیایی بر اساس طب سنتی و کهنی که دارند، استفاده از گیاهان طبیعی امری عادی و حتی تحقیق شده است، اما این‌که مشاهده می‌شود ساکنان کشورهای اروپایی و آمریکایی با این‌که در این زمینه شناخت عمیق و کهن ندارند، اما این عرصه به اندازه‌ای برای‌شان مهم و ارزشمند بوده است که طی این چند سال با سرعت زیادی استفاده از گیاهان دارویی را تبدیل به یک صنعت سلامت‌آفرین و پول‌ساز کرده‌اند.

باید به این موضوع توجه شود با این‌که کشور ما در استفاده از گیاهان دارویی قدمتی چند هزار ساله دارد، اما در زمینه صنعتی کردن این عرصه هنوز در ابتدای راه قرار دارد. برای این منظور لازم است متخصصان، سرمایه‌گذاران، فن‌آوران، استادان، دانشجویان و دیگر علاقمندان به این بخش در جایی گردهم بیایند تا پیشرفت‌ها،‌ چالش‌ها،‌ مسایل و مشکلات، کمبودها، راهکارهای موثر، آموخته‌ها، فناوری‌های نوین و دیگر مسایل مربوط به این صنعت را مورد بحث و بررسی قرار دهند تا راه‌های تازه‌ای برای گسترش و پیشرفت این عرصه بیابند.

شکل گیری همایش طلای سبز

همایش طلای سبز که توسط موسسه رسایش برگزار می‌شود، پلی ارتباطی است که می‌تواند سه بخش اصلی متخصصان، مدیران اجرایی و مردم را در جایی گردهم‌ بیاورد تا دیداری موثر و کارآمد داشته باشند. این همایش و گردهمایی‌های مشابه می‌تواند شرایط پایداری در زمینه رشد و گسترش استفاده علمی، مناسب و فراگیر از گیاهان دارویی، داروهای گیاهی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی داشته باشد.

اهداف و محورهای همایش

دبیرخانه دایمی همایش طلای سبز به سمتی حرکت می‌کند که شرایط لازم برای حضور فعالان و علاقمندان به حوزه گیاهان دارویی، داروهای گیاهی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی و عموم مخاطبانی که به این عرصه علاقمند هستند را به شکل مناسبی فراهم بیاورد. بر همین اساس برگزارکنندگان همایش هدف‌های زیر را به عنوان مسایل کلی دنبال می‌کنند:

 • بررسی اصلی‌ترین مشکلات موجود در صنعت گیاهان دارویی
 • برجسته‌سازی نقش و ایجاد شرایط حضور گسترده‌تر مراکز علمی، دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی
 • ایجاد بستر مناسب برای حضور سرمایه‌گذاران در عرصه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
 • تلاش برای علمی کردن طب سنتی
 • کمک به محققان و شرکت‌های دانش‌بنیان برای ارایه ایده‌ها و دست‌آوردهای آنها
 • تشویق صادرکنندگان به ارایه داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی ایران به دیگر کشورهای جهان
 • ارایه راهکار برای رفع چالش‌های موجود در صنعت گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
 • ایجاد شرایطی مناسب برای رسانه‌ای شدن فعالان بخش گیاهان دارویی و طب سنتی
 • اتنو فارماکولوژی
 • ضایعات محصولات کشاورزی
 • کیفیت، ایمنی و اثربخشی گیاهان دارویی و معطر
 • تحقیقات بالینی پیشرفته گیاهان دارویی
 • بهینه‌سازی فرآیند تولید محصولات کشاورزی
 • کاربرد گیاهان دارویی برای شهروندان شهرهای دارای آلودگی هوا
 • بررسی میزان حضور تحقیقات گیاهی ایران در نشریات معتبر بین‌المللی و راهکارهای ارتقا
 • مکانیزاسیون
 • کشت و توزیع و حفاظت از گیاهان دارویی
 • طب سنتی و فارماکولوژی غذایی
 • کاربرد علوم نانو در کشاورزی
 • بهره‌برداری بهینه از منابع آب و خاک
 • نقش گیاهان دارویی در ارتقای توان تولید ملی و رونق اقتصادی
 • تأثیر صنعت گیاهان دارویی و داروهای گیاهی بر عرصه اقتصاد و فرهنگ ملی
 • مروری بر سیاست‌های موجود در گسترش صنعت گیاهان دارویی و یافتن راه‌های برون‌رفت از موانع موجود در این بخش
 • ایجاد فضایی مناسب
 • بررسی بسته‌های تشویقی ارایه شده از ارگان‌های حامی ارتقای صنعت گیاهان دارویی
 • بررسی تجربه‌های موفق داخلی در زمینه تولید و به کارگیری گیاهان دارویی و داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی
 • ارایه پیشنهاد در زمینه برندسازی شرکت‌های فعال در این صنعت
 • ارایه بخش ویژه جوانه سبز به انگیزه آشناسازی کودکان با گیاهان دارویی
 • مدیران اجرایی و سیاست‌‌گذار در عرصه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
 • متخصصان
 • جامعه علمی
 • · سرمایه‌گذاران
 • صنعت‌گران
 • فن‌آوران و طراحان ایده
 • دانش‌آموختگان و دانشجویان رشته‌های تخصصی پزشکی و طب سنتی
 • انجمن‌های متخصصان گیاهان دارویی و داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی

بر همین اساس محورهای همایش در 14 محور زیر به این شرح بیان و ارایه شد:

مزایای برگزاری همایش

مخاطبان همایش

اولین همایش ملی طلای سبز

نخستین گام‌‌ها برای برگزاری همایش ملی طلای سبز از اوایل سال 1391 در مؤسسه رسایش آغاز شد. همایش ملی طلای سبز با هدف ایجاد فضایی برای گردهم‌آمدن علاقه‌مندان، متخصصان، جامعه علمی، سرمایه‌گذاران و صنعت‌گران فعال در بخش گیاهان دارویی، داروهای گیاهی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی برگزار ‌شد. بر اساس برنامه‌ریزی‌ها قرار شد این همایش از یک دبیرخانه دایمی بهره‌مند باشد. به همین دلیل چنین دبیرخانه‌ای در رسایش تشکیل شد. دبیرخانه دایمی همایش ملی طلای سبز با هدف ایجاد بستری مناسب برای تبادل تجربه‌ها و ارایه آخرین دست‌آوردهای علمی و تحقیقاتی شروع به پذیرش مقاله کرد.

پس از گذر از این مراحل اولین همایش  ملی طلای سبز ششم تا هشتم دی 1391 در سالن همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد. در مراسم افتتاحیه اولین همایش ملی طلای سبز دکتر جعفر میرفخرایی رییس شورای سیاست‌گذاری همایش طلای سبز و دبیر انجمن تولیدکنندگان داروهای گیاهی و گیاهان دارویی گفت: «دانش و صنعت گیاهان دارویی و تولید داروهای گیاهی به سرعت در حال توسعه و تکامل است. در صورتی که تاثیرهای منفی پیرامون این صنعت کاسته شود، آینده درخشانی برای گیاهان دارویی و داروهای گیاهی قابل پیش‌بینی است.»

دکتر احمد شیبانی رییس سابق سازمان غذا و دارو دیگر سخنران این مراسم بود که اظهار داشت: «حدود سال 1360 بود که به بحث داروهای گیاهی در زمینه اجرایی توجه بیش‌تری نشان داده شد. گرچه این بحث، پیش از آن زمان هم به طور پراکنده و غیرتشکیلاتی در کشور وجود داشت، اما از آن سال در مجموعه‌ای به نام اداره کل نظارت بر دارو به شکلی جدی‌تر مطرح شد. باید با افتخار بگویم که با فرهنگ‌سازی و تلاش مسئولان در این زمینه، امروز بیش از 800 قلم فرآورده طبیعی و داروهای گیاهی مجوز و پروانه فعالیت دریافت کرده‌اند.»

دکتر امیرحسین جمشیدی رییس اداره داروهای طبیعی سازمان غذا و دارو در حاشیه اولین همایش ملی طلای سبز در خصوص تأسیس داروخانه‌های گیاهی گفت: «آیین‌نامه تأسیس داروخانه‌های گیاهی آماده شده و در مراحل نهایی بررسی قرار دارد. امیدواریم این لایحه که در دست بررسی وزیر بهداشت قرار دارد،‌ به زودی اجرایی شود.»

روزهای برگزاری اولین همایش طلای سبز با سخنرانی مسئولان، متخصصان و فعالان این صنعت سپری شد و غرفه‌های حاضر در نمایشگاه این همایش به برقراری ارتباط و تبادل نظر با دیگر فعالان این بخش پرداختند. پنل‌های تخصصی از دیگر بخش‌‌های این همایش بود که بحث و بررسی درباره مسایل و موضوع‌های همایش پرداختند تا بتوانند دانش بومی در این زمینه را گسترش دهند. تشکیل کارگاه‌های تخصصی طب سنتی از درخواست‌های اصلی شرکت‌کنندگان بود که در این زمینه نظرهای مختلفی را بیان کردند. در پایان این همایش تعدادی از پیشکسوتان و فعالان این حوزه مورد تقدیر قرار گرفتند.

برگزاری اولین همایش ملی طلای سبز، بازتاب گسترده‌ای در میان فعالان این بخش، رسانه‌ها و مردم داشت. به این خاطر برگزارکنندگان تصمیم‌ گرفتند دوره بعدی همایش را با قدرت بیش‌تری برگزار کنند. به نحوی که از نظر کیفی ارتقا یابد.

دومین همایش ملی طلای سبز

دومین همایش ملی طلای سبز با محوریت گیاهان طبیعی و سنتی 9 صبح  8  آبان 92 در محل همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی با حضور دکتر میر فخرایی دبیر انجمن تولید‌کنندگان داروهای گیاهی و گیاهان دارویی، دکتر امیر‌حسین جمشیدی دبیر همایش و دکتر محمود فلامرزیان مدیرعامل شرکت صنعتی گل دارو و با حضور بسیاری از متخصصان و فعالان حوزه‌های پزشکی و درمان سنتی به عنوان دومین نشست ملی در این حوزه افتتاح شد. این همایش تا 10 آبان به کار خود ادامه داد.

دکتر میر فخرایی نخستین سخنران همایش با بیان این‌که دانش و صنعت کشت گیاهان دارویی و تولید داروهای گیاهی به سرعت در حال توسعه و تکامل است، گفت: ما سال قبل اولین همایش را برگزار کردیم که این همایش علمی توانست مخاطبان خوبی را جذب کند و راهکارهایی برای درخشان‌تر شدن وضعیت گیاهان دارویی در ایران فراهم بیاورد.

دکتر امیرحسین جمشیدی دبیر علمی همایش نیز به عنوان دومین سخنران همایش ملی طلای سبز با اشاره به آخرین آمار موجود که بر اساس آن تا پایان مرداد 92 در حدود 996 فرآورده طبیعی مجوز دریافت کرده‌اند و سال 91 بهترین سال ارایه مجوز به فرآورده‌های گیاهی بوده است، اعلام کرد: در سال 91 بیش از 200 مجوز به فرآورده‌های طبیعی داده شد که امید است امسال شاهد آمار بالاتری در این خصوص باشیم.

دکتر محمود فلامرزیان رییس شورای راهبردی همایش با بررسی ویژگی‌های ساخت صنعتی داروهای گیاهی با بیان این مطلب که این همایش یک از غنی‌ترین و پربازده‌ترین همایش‌های موجود در کشور است ابراز امیدواری کرد که این همایش هر سال غنی‌تر از سال قبل برگزار شود و ما شاهد برگزاری این همایش در سطوح بین‌المللی نیز باشیم.

دکتر محمد حسین آیتی معاون سابق دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه این همایش با بیان این مطلب که ایران جزو کشورهای بسیار توانمند در عرصه داروهای گیاهی است، افزود: می‌توان با همایش‌های تخصصی به جایگاه خوبی در عرصه بین‌المللی رسید.

دومین همایش طلای سبز، با تقدیر از پیشکسوتان فعال در عرصه تولید و عرضه داروهای گیاهی از دکتر فریبرز معطر مدیر مرکز تحقیق و توسعه شرکت داروسازی گل دارو و استاد فارماکوگنوزی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و پروفسور عبدالحسين روستاييانتقدیر به عمل آورد. در ادامه، مراسم اختتامیه آیین بزرگداشت پدر اسانس ایران مرحوم مهندس حسین حجازی برگزار شد.

در روز سوم این همایش کارگاه آموزشی با عنوان استناد به شواهد در طب سنتی ایران برپا شد. مدرسان این کارگاه دکتر حوریه محمدی و دکتر غلامرضا کردافشاری بودند و بازدید عموم از نمایشگاه جانبی آزاد بود که استقبال گرم و پرشوری از این نمایشگاه صورت گرفت.

برگزاری موفق و  پرمخاطب جشنواره‌های اول و دوم طلای سبز، برگزارکنندگان را بر آن داشت تا در زمینه برنامه‌ریزی برای برگزاری سومین همایش ملی طلای سبز فعالیت کنند.

معرفی سومین همایش ملی طلای سبز

سومین همایش ملی طلای سبز 6 تا 9 آبان1393 در مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان (سالن حجاب) برگزار خواهد شد. در این همایش افراد زیر به عنوان اعضای شورای سیاست‌گذاری حضور یافتند:

دکتر جعفر میرفخرایی، رییس شورای سیاست‌گذاری (دبیر انجمن تولیدکنندگان داروهای گیاهی و گیاهان دارویی)، دکتر محمود خدادوست، عضو شورای سیاست‌گذاری (معاون طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکیدکتر امیرحسین جمشیدی، دبیر علمی (مدیرکل داروهای طبیعی و سنتی سازمان غذا و دارو‌)، دکتر ولی‌اله مظفریان، عضو شورای سیاست‌گذاری (عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور)، دکتر محمود فلامرزیان، عضو شورای سیاست‌گذاری (دکترای داروسازی صنعتی) و مهندس محمد هاشمی، عضو شورای سیاست‌گذاری (مدیر روابط عمومی سازمان غذا و دارو)

سومین همایش ملی طلای سبز در ادامه فعالیت این گردهمایی فراگیر تخصصی، آبان‌‌ 1393 توسط موسسه رسایش در سالن حجاب مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

این همایش با فعالیت‌های جنبی متعددی از جمله برپایی نمایشگاه و غرفه‌های متعدد از فعالان حوزه داروهای گیاهی، گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی،اجرای بخش جوانه سبز، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، تخصیص امتیاز باز‌آموزی برای پزشکان، متخصصان و داروسازان و معرفی شرکت‌های تحقیقاتی دانش‌بنیان 6 آبان 93 کار خود را شروع کرد و 9 آبان‌ به کار خود پایان داد.

از اهداف و محور‌های سومین همایش طلای سبز می‌توان به فرهنگ‌سازی در زمینه استفاده‌ صحیح از داروهای طبیعی و سنتی، ارایه راهکارهای نوین بازرگانی و افزایش فروش داروهای طبیعی و سنتی، افزایش تولید فرآورده‌های طبیعی و سنتی، نوآوری در تولید محصولات راهبردی، تولید محصولات با کیفیت و کشت موفق، انتقال تکنولوژی و تولید محصولات گیاهی، افزایش بحث صادرات و ارتباط تولیدکنندگان با مصرف‌کنندگان خارجی، ایجاد ارتباط بین تولیدکنند‌گان داروهای طبیعی و سنتی با مخاطبان و بازار اصلی هدف این صنعت، ایجاد راهکار نوین در بسته‌بندی و توزیع محصولات، معرفی محصولات جدید شرکت‌های معتبر داروهای طبیعی و سنتی، جذب و ارایه مقالات علمی در حوزه‌های داروهای طبیعی و سنتی، افزایش تعاملات میان مسئولان، دانشگاهیان، صاحبان صنایع و عموم مردم و بهینه‌سازی در روش‌های تولید اشاره کرد.

سومین همایش ملی طلای سبز کار خود را از 6 آبان 93 با برپایی بخش جوانه سبز و نمایشگاه آغاز کرد. مراسم افتتاحیه این همایش چهارشنبه 7 آبان 93 از ساعت 9 صبح در سالن حجاب با حضور دکتر رسول دیناروند معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رییس سازمان غذا و دارو، دکتر محمود خدادوست نخستین معاون طب سنتی وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی، دکتر امیرحسین جمشیدی مدیرکل داروهای طبیعی و سنتی سازمان غذا و دارو و جمعی دیگر از مسئولان ارگان‌های دولتی، مدیران بخش خصوصی، صاحبان صنعت، فن‌آوران و دیگر فعالان صنعت داروهای گیاهی، گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی برگزار شد.

بخشی از مراسم افتتاحیه سومین همایش ملی طلای سبز اختصاص به تقدیر از پیشکسوتان داشت که با حضور تعدادی از مسئولان دولتی و مدیران بخش خصوصی برگزار شد. هم‌چنین در این مراسم از دکتر حسن فرسام، دکتر ابوالقاسم سلطانی و دکتر ولی‌اله مظفریان تقدیر به عمل آمد.

یکی از بخش‌هایی که به سومین همایش ملی طلای سبز افزوده شد، بخش جوانه سبز بود. چشم‌انداز بخش جوانه سبز، فرهنگ‌سازی و نهادینه‌‌کردن استفاده صحیح از گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی از سنین پایین بود. ارایهکتاب برای فروش از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و ارایه 100 کانتر داروهای گیاهی و گیاهان دارویی از سوی معتبرترین شرکت‌های فعال در صنعت داروهای گیاهی و گیاهان دارویی در فضایی بیش از 3 هزار متر از جمله اقداماتی بود که در بخش جوانه سبز صورت گرفت.

شرکت‌های دانش‌بنیان نیز با ارایه و معرفی آخرین دست‌آورد‌های خود زمینه را برای شناخت دیگر فعالان فراهم کردند.

در سومین همایش ملی طلای سبز دو کارگاه تخصصی برگزار شد. «مبانی ساخت و استفاده از داروهای سنتی» عنوان اولین کارگاه بود که توسط دکتر غلامرضا کردافشاری و «ماساژدرمانی در درمان بیماری‌های رایج» نیز عنوان دیگر کارگاه بود که توسط کامران محلوجی کرمانشاهی برگزار شد.

استقبال چشمگیر از بخش جوانه سبز

جوانه سبز یکی از بخش‌های جنبی سومین همایش طلای سبز بود که برای اولین بار در ایران برگزار شد. بخش جوانه سبز با شعار «کودک سالم و خلاق؛ ثروت ملی» در صدد ایجاد فضای آموزشی مناسب در جهت فرهنگ‌سازی برای کاشت، نگهداری و مصرف گیاهان دارویی است.

مخاطب هدف این بخش در وهله نخست کودکان و نوجوانان و در وهله بعد خانواده‌ها و والدین بودند. هدف اصلی جوانه سبز فرهنگ‌سازی از سن پایین و آموزش در بستر بازی و سرگرمی برای کودکان و نوجوانان و آموزش به والدین برای تربیت هرچه بهتر این گروه سنی است که تاکنون استقبال بسیار خوبی از این بخش صورت گرفته است.

مهدکودک‌ها و مراکز آموزشی فراوانی از بخش جوانه سبز بازدید کرده‌اند که رقم تخمینی تعداد بازدیدکنندگان کودک و نوجوان این بخش بیش از 3000 نفر بوده است. این بخش در فضایی 2 هزار متری، بخش‌ها و سرگرمی‌های مختلفی را برای کودکان و نوجوانان فراهم کرده که اساس همه آن‌ها تقویت هوش و استعداد کودکان و نوجوانان است و آموزش در خصوص کاشت، نگهداری و مصرف گیاهان دارویی از محور‌های این سرگرمی‌ها و فعالیت‌های مفرح به شمار می‌رود.

کاشت بذر جوانه سبز

یکی از بخش‌های مفرح و پر طرفدار در جوانه سبز بخش کاشت بذر است که همه مربیان آموزشی، معلم‌ها و مسئولان و کارشناسان مهدهای کودک از آن استقبال کردند و این فعالیت را یکی از اقدامات بسیار موثر در جهت آشنایی کودکان با خاک و گیاهان دارویی قلمداد کردند.

شادی بخش بودن این فعالیت سبب شده بود که همه مراکز آموزشی و مهدکودک‌ها از این غرفه بازدید کنند. افراد کارشناس حاضر در این بخش، آموزش‌های لازم به کودکان در جهت کاشت بذر، نگهداری از آن و در نهایت مصرف گیاه دارویی را به کودکان و نوجوانان ارائه می‌دادند که می‌توان این اقدام را گام مثبتی در جهت فرهنگ‌سازی مصرف و شناخت گیاهان دارویی قلمداد کرد. کودکان در هر نوبت کاشت بذر، با 15 نوع بذر گیاه آشنا می‌شدند و ویژگی‌های آن‌ها را می‌شناختند.

بازی با گِل‌خاک رس به جای خمیرهای بازی یکی از سرگرمی‌هایی بود که در بخش جوانه سبز به آن پرداخته شد. مربیان آموزشی در این خصوص آموزش‌های لازم را به کودکان ارایه می‌دادند تا آن‌ها بتوانند با گِل، اشکال مختلفی بسازند که از جمله می‌توان به سبد، حیوان‌های مختلف، میوه‌ها، گلدان و ... اشاره کرد. کودکان با روحیه‌ای شاد دست به خلق اشکالی می‌زدند که بسیار خلاقانه بود.

شخصیت‌شناسی کودکان و نوجوانان

یکی دیگر از برنامه‌های بخش جوانه سبز «شخصیت‌شناسی» بود که توسط موسسه مطالعاتی شخصیت کودک اجرا ‌شد. این موسسه با سابقه طولانی در زمینه مشاوره و روانشناسی کودک، با برگزاری انواع جلسه‌ها و برنامه‌های آموزشی برای والدین، به صورت غیرمستقیم درصدد ایجاد فضایی مناسب برای بارور شدن استعدادهای کودکان بود. از جمله برنامه‌های این بخش می‌توان به اجرای انواع تست هوش، خلاقیت و حافظه، تحلیل نقاشی و روانشناسی کودک اشاره کرد.

در این بخش کتاب‌های مفیدی در جهت آشنایی والدین با شخصیت کودکان ارایه شد که از جمله عناوین این کتاب‌ها می‌توان به مادر و کودک، تحلیل نقاشی، ارتباط با نوزاد، نشاط در زندگی، روند رشد کودک و روابط زناشویی اشاره کرد. استقبال خوبی از سوی والدین از این بخش صورت گرفته بود.

از دیگر بخش‌های جوانه سبز غرفه فرهنگسرای خاوران بود که در این غرفه فیلم‌های آموزشی در خصوص ساخت اسباب‌بازی برای کودکان ارایه می‌شد. این اسباب‌بازی‌ها با ابزاری ساده ساخته می‌شدند. روبات‌های مختلفی که به شکل ماشین‌های مختلف در‌آمده‌ بودند و با الکتریسیته کار می‌کردند از اسباب‌بازی‌های خلاقانه در این غرفه بودند.

هم‌چنین چندین غرفه، کتاب‌های مصور و قصه برای کودکان ارایه می‌کرد که با استقبال بی‌نظیری از طرف کودکان و والدین روبه‌رو شده بود.

علاوه بر بخشی که برای ارائه عروسک‌ها و اسباب‌بازی تعبیه شده بود، کودکان می‌توانستند از آن بازدید کنند و خود را با آن‌ها سرگرم کنند. این اسباب‌بازی‌ها با محور آموزش به کودکان انتخاب شده بودند که مورد توجه بسیاری از خانواده‌ها و کودکان قرار گرفته بود.

چیدن پازل از دیگر قسمت‌های بخش جوانه سبز بود. در این قسمت کودکان با کمک یکدیگر پازلی بزرگ را حل می‌کرند. در این میان مربی آموزش نیز با استفاده از شیو‌ه‌های مختلف از جمله جایزه دادن به کودکان، آن‌ها را برای حل پازل تشویق می‌کردند. چیدن پازل از برنامه‌های بسیار شاد و پر سر و صدای بخش جوانه سبز بود که کودکان به صورت گروه‌بندی شده از آن بهره می‌بردند و با تکمیل شدن تصویر، با یک گیاه دارویی آشنا می‌شدند.

«خلاقیت کودک» نیز از غرفه‌های دیگر بخش جوانه سبز بود. در این بخش کودکان و نوجوانان می‌توانستند با ساده‌ترین و سالم‌ترین ابزار دست به خلق کارهای دستی خلاقانه بزنند. از جمله این ابزار می‌توان به پارچه‌ها و کاغذهای رنگی، پنبه، نخ، چسب و ... اشاره کرد. هم‌چنین از جمله اشکالی که کودکان در این غرفه می‌ساختند می‌توان به صورتک‌ها، ماسک‌ها و نقاب‌های مختلف، انواع میوه و شکل‌های متنوع دیگر اشاره کرد.

نقاشی با رنگ روغن از دیگر برنامه‌های بخش جوانه سبز بود که در این قسمت کودکان با استفاده از قلم‌مو و رنگ روغن نقاشی‌های خلاقانه روی بوم می‌کشیدند. هم‌چنین شیوه کشیدن تصویر گیاهان و گل‌ها به کودکان آموزش داده می‌شود. تا کنون استقبال بسیار خوبی از این بخش صورت گرفته بود.

کارگاه‌‌های آموزشی برای مادران

از دیگر بخش‌های جوانه سبز که در سالن همایش‌های سالن حجاب برگزار ‌شد کارگاه‌های آموزشی برای والدین بود که تمام این کارگاه‌ها حول موضوع «معرفی اثرات گیاهان دارویی» برگزار ‌شد.

در این کارگاه‌ها با تکیه بر مبانی شناخته شده گیاهان دارویی و اثرات آزمایش‌شده آن‌ها، یک سری آموزش‌های تغذیه به مادران ارائه ‌شد. شیوه استفاده از گیاهان دارویی برای کودکان و جایگزینی آن با محصولات غذایی نامناسب یکی از مباحثی بود که در این کارگاه‌ها عنوان ‌شد و حضار توانستند به صورت پرسش و پاسخ، با راه‌های صحیح تغذیه کودکان آشنا شوند.

هم‌چنین به مادرانی که کودک شیرخوار داشتند تعدادی از گیاهان دارویی مناسب و موثر در رشد نوزاد معرفی ‌شد و آن‌ها ‌توانستند با راه‌های سالم ماندن و افزایش شیر آشنا شوند. این کارگاه‌ها با استقبال بی‌نظیری روبه‌رو شد.

مراسم اختتامیه

مراسم اختتامیه سومین همایش ملی طلای سبز پنج‌شنبه 8 آبان 93 برگزار شد. این مراسم با حضور دکتر سید محمد‌هادی ایازی قائم‌مقام وزیر در امور مشارکت‌های اجتماعی، سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌های حوزه سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر محمود خدادوست عضو شورای سیاست‌گذاری سومین همایش ملی طلای سبز و معاون طب سنتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دکتر هدایت حسینی مدیر کل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، دکتر بهفر مديرکل منابع انسانی و تحول اداری سازمان غذا و دارو  و تعدادی دیگر از مسئولان بخش‌های دولتی و مدیران بخش خصوصی در سالن همایش‌های سالن حجاب برگزار شد.

دبیرخانه دایمی همایش طلای سبز به منظور ایجاد شرایط بهتر و دسترسی آسان‌تر علاقمندان و متقاضیان همایش اقدام به راه‌اندازی سایت اختصاصی  www.green-gold.irکرده است که علاقمندان با مراجعه به این سایت ضمن به روز کردن اطلاعات خود می‌توانند نیازهای اطلاع‌رسانی خود را رفع کنند.

Last modified on دوشنبه, 26 مرداد 1394 12:35

دبیرخانه دائمی

آدرس:
تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی، نرسیده به توانیر، بن بست علی نعمتی، پلاک7

تلفن:
+(021) 88203845
فکس:
+(021) 88198520
ایمیل:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت موسسه:
www.rasayesh.com

markerآدرس شرکت در گوگل مپ

درباره سمینار

طب سنتی ایران، دانشی آمیخته با هنر و فراست و ذخیره‌ای برخاسته ازحکمت خسروانی اهالی ایران زمین است که با محک تجربه در طول سالیان حیات انسان آزموده شده است. طب سنتی با ریشه ده هزار ساله، انسان را فقط از بعد مادی نمی­نگرد بلکه به ابعاد دیگر وجود وی نیز توجه دارد. در این دیدگاه، حفظ سلامت مقدم بر درمان است، و توجه به روش زندگی و تامین هوای سالم، تغذیه درست، فعالیت کافی، استراحت به اندازه و تعادل حالات روحی- روانی شعار طب سنتی ایران است.

ادامه مطلب...