به سایت چهارمین سمینار تخصصی طب سنتی خوش آمدید

معاون طب سنتی وزارت بهداشت خبر داد: ساخت 20 سلامتکده با معماری‌ایرانی - اسلامی

04 شهریور 1394
Published in اخبار

معاون طب سنتی وزارت بهداشت خبر داد:

ساخت 20 سلامتکده با معماری‌ایرانی - اسلامی

بعد از گلایه‌های اخیر دکتر حسن‌هاشمی‌وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از وضعیت طب سنتی، دکتر محمود خدادوست معاون طب سنتی وزیر بهداشت در دومین روز از هفته دولت با خبرهای خوشی در جمع خبرنگاران از ساخت 20 سلامتکده یا کلینیک طب سنتی با معماری‌ایرانی - اسلامی‌خبر داد.

دکتر خدادوست در عین حال با تاکید بر توسعه طب سنتی در نظام سلامت کشور گفت: قرار است بیش از 6 هزار پزشک عمومی‌پس از گذراندن کلاس‌های آموزشی و شرکت در آزمون و دریافت مجوز در‌این سلامتکده‌ها خدمات طب سنتی ارائه دهند.

معاون طب سنتی وزیر بهداشت در نشست خبری با اشاره بر‌این‌که در حال حاضر 10 سلامتکده طب سنتی به همراه 19 محل ارائه خدمات طب سنتی در کنار طب رایج در کشور فعال هستند، اظهار داشت: استقبال مردم از‌این مراکز زیاد است و‌این استقبال به حدی است که برای مردم گاهی نوبت دهی چند ماهه می‌دهند.

معاون طب سنتی‌این را هم اشاره کرد که پزشکان ما ورود طب سنتی به نظام سلامت کشور را به دلیل‌این‌که قابلیت‌های آن را نمی‌شناسند، برنمی‌تابند.‌این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت از سال 1978 بر استفاده از طب سنتی در نظام سلامت تاکید کرده است.

دکتر خدا دوست درباره مهم‌ترین اقدام‌این معاونت افزود: در کمیته راهبردی وزارت بهداشت برنامه آموزش طب سنتی جزو برنامه‌های مصوب برای آموزش تمام کارکنان سلامت قرار گرفت و PHD طب سنتی تبدیل به دستیاری شده است تا در دفترچه سال 95 آزمون دستیاری طب سنتی برگزار شود.

وی با بیان‌این‌که مسائل مربوط به طب سنتی جزو برنامه‌های استراتژیک دانشگاه و تکالیف آنها محسوب می‌شود، ادامه داد: بسته‌های آموزشی برای بهورزان، پزشکان مراکز درمانی، کارشناسان و پزشکان خانواده تهیه کرده‌ایم که قرار است در 10 شهرستان و 10 استان کشور به صورت نمونه اجرایی شود.

دکتر خدادوست هم‌چنین در مورد فعالیت عطاری‌ها گفت: فروش دارو‌های ترک اعتیاد، ضد سرطان و داروهای ترکیبی کار خلاف قانونی است که عطاری‌ها انجام می‌دهند. در ‌این خصوص جلساتی با وزارت صنعت داشتیم که خود صنف عطاری‌ها مدعی شد، دو سوم عطاری‌های کشور بدون مجوز فعالیت می‌کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم رونمایی از تندیس بوعلی سینا از دست‌اندرکاران طب سنتی گلایه کرده و گفته بود: ما هنوز در زمینه طب سنتی اندر خم یک کوچه‌ایم تا جایی که طب چینی و هندی جای طب ‌ایرانی و اسلامی ‌ما را گرفته است.

‌هاشمی ‌با اشاره به وجود ظرفیت بین‌المللی در طب سنتی بیان داشت که طب سنتی امروز با دست‌هایی آلوده شده است و قابل دفاع نیست. وی ‌این موضوع را هم یادآور شد که راه‌اندازی دانشکده‌ای که در آن دانش‌آموختگان را در مرکز آموزشی محبوس کنیم، برای گسترش طب سنتی کافی نیست و مردم تا کارکرد ‌این طب را نبینند و مقایسه نکنند و مسئولان نیز در عرصه حضور پیدا نکنند، اتفاق زیادی نخواهد افتاد.

Last modified on چهارشنبه, 04 شهریور 1394 07:44

دبیرخانه دائمی

آدرس:
تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی، نرسیده به توانیر، بن بست علی نعمتی، پلاک7

تلفن:
+(021) 88203845
فکس:
+(021) 88198520
ایمیل:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت موسسه:
www.rasayesh.com

markerآدرس شرکت در گوگل مپ

درباره سمینار

طب سنتی ایران، دانشی آمیخته با هنر و فراست و ذخیره‌ای برخاسته ازحکمت خسروانی اهالی ایران زمین است که با محک تجربه در طول سالیان حیات انسان آزموده شده است. طب سنتی با ریشه ده هزار ساله، انسان را فقط از بعد مادی نمی­نگرد بلکه به ابعاد دیگر وجود وی نیز توجه دارد. در این دیدگاه، حفظ سلامت مقدم بر درمان است، و توجه به روش زندگی و تامین هوای سالم، تغذیه درست، فعالیت کافی، استراحت به اندازه و تعادل حالات روحی- روانی شعار طب سنتی ایران است.

ادامه مطلب...