به سایت چهارمین سمینار تخصصی طب سنتی خوش آمدید

ردپای داروهای ماهواره‌ای در عطاری‌ها و سوپرمارکت‌ها

01 تیر 1395
Published in اخبار

افزایش مصرف داروهای ماهواره ای در جامعه از یک سو می تواند به افزایش هزینه های سلامت منجر شود و از سوی دیگر مخاطراتی برای سلامت مردم به همراه داشته باشد.

139208251115362661549294

به گزارش ستاد خبری و به نقل از مهر، دکتر محمود هادی پور داروساز بیان کرد: بسیاری از مردم تحت تاثیر تبلیغات ماهواره ای برای دریافت دارویی خاص به داروخانه مراجعه می کنند ولی عمده داروهایی که در شبکه های ماهواره ای تبلیغ می شود در فهرست رسمی دارویی کشور ثبت نشده و از طریق داروخانه ها قابل ابتیاع نیست.

دکتر هادی پور معتقد است که تبلیغات ماهواره ای عمدتا در دو زمینه درمانی پررنگ هستند. اول؛ درمان مشکلاتی که در جامعه تابو هستند و مبتلایان به مشکل علاقه ای به مراجعه به پزشک و مطرح کردن ناتوانی خود ندارند. در این موارد خود درمانی جایگزین درمان علمی می شود و فرصتی برای عرضه مستقیم دارو زیر بمباران تبلیغات فراهم می گردد. دوم، بیماری هایی هستند که در جامعه شایع بوده و اشتیاق فراوانی به درمان های جدید میان مبتلایان مشاهده می شود.

دکتر هادی پور در خصوص کیفیت داروهایی که در ماهواره تبلیغ می شوند، گفت: این داروها سه دسته‌اند. دسته اول مکمل‌هایی که تاییدیه‌های معتبر دارند و توسط متولی سلامت کشور تایید شده‌اند که عمدتا برای افزایش فروش و ایجاد انگیزه به نام تجاری خاص تبلیغ می‌شوند. دسته دوم داروهایی که تاییدیه جهانی معتبر دارند ولی مجوز متولی سلامت کشور را دریافت نکرده‌اند. دسته سوم داروها و مکمل‌هایی هستند که توسط هیچ مرجع علمی کارایی آنها ثابت نشده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که داروهای ماهواره‌ای عمدتا در عطاری‌ها و شرکت‌هایی که تلفن تماسشان از طریق تبلیغات اعلام می‌شود قابل دسترسی هستند. دامنه توزیع برخی از این مکمل‌ها به سوپرمارکت‌ها هم کشیده شده است. برخی از پزشکان هم اخیرا به تجویز این قبیل داروها روی آورده‌اند.

Last modified on شنبه, 05 تیر 1395 07:18

دبیرخانه دائمی

آدرس:
تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی، نرسیده به توانیر، بن بست علی نعمتی، پلاک7

تلفن:
+(021) 88203845
فکس:
+(021) 88198520
ایمیل:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت موسسه:
www.rasayesh.com

markerآدرس شرکت در گوگل مپ

درباره سمینار

طب سنتی ایران، دانشی آمیخته با هنر و فراست و ذخیره‌ای برخاسته ازحکمت خسروانی اهالی ایران زمین است که با محک تجربه در طول سالیان حیات انسان آزموده شده است. طب سنتی با ریشه ده هزار ساله، انسان را فقط از بعد مادی نمی­نگرد بلکه به ابعاد دیگر وجود وی نیز توجه دارد. در این دیدگاه، حفظ سلامت مقدم بر درمان است، و توجه به روش زندگی و تامین هوای سالم، تغذیه درست، فعالیت کافی، استراحت به اندازه و تعادل حالات روحی- روانی شعار طب سنتی ایران است.

ادامه مطلب...