به سایت چهارمین سمینار تخصصی طب سنتی خوش آمدید

آب و گلاب تدبیر طب سنتی برای جلوگیری از ضعف در ماه رمضان

02 تیر 1395
Published in اخبار

رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ایران استفاده از محلول آب و گلاب در مواقع ضعف هنگام ماه رمضان را یک تدبیر ساده طب سنتی دانست و گفت: استنشاق گلاب موجب تمدید قوا می شود.

82121095-70811860

به گزارش ستاد خبری، دکتر روشنک قدس بیان کرد: همه روزه دارانی که در طول روزه داری، درجاتی از ضعف را تجربه می کنند می توانند ترکیب آب و گلاب را آماده کرده و آن را در مواقع ضعف مانند قطرات اسپری به صورت بپاشند یا هنگام وضو از آن استفاده کنند.

وی در ادامه به دیگر تدابیر طب سنتی برای ماه رمضان اشاره کرد و گفت: درست است که تدابیر عام مانند پرهیز از مصرف غذاهای سنگین و دیرهضم از جمله حلیم، آش رشته، ماکارونی یا غذاهای شور یا خیلی شیرین چه در سحر و چه در افطار به روزه داران توصیه شده اما این تدابیر برای تمام افراد صدق نمی کند و در مزاج های مختلف فرق دارد.

رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: دیدگاه حکما و متقدمین طب سنتی در ارائه درمان یا حتی پیشگیری در اکثریت موارد بر پایه مزاج افراد قرار گرفته است بنابراین تجویز یک نسخه برای همه روزه داران - که طبیعتا از شرایط متفاوتی برخوردار هستند- چندان صحیح به نظر نمی رسد.

قدس اظهار داشت: به طور مثال به روزه داران توصیه می شود که در وعده غذای سحری بهتر است، غذاهای دیرهضم و سنگین مانند حلیم استفاده نشود اما اگر یک کارگر ساختمانی در طول فصل گرم تابستان بطورمتوسط حداقل هشت ساعت باید کار فیزیکی انجام دهد توصیه می شود حتما از این نوع غذاها برای وعده سحری استفاده کند تا توان انجام کار فیزیکی در این حد را داشته باشد.

وی در ادامه به اثر روزه در درمان چربی خون اشاره کرد و گفت: تحقیقاتی که در گذشته انجام گرفته نشان می دهد که روزه داری، کلسترول خوب خون را تا 30 درصد افزایش می دهد و همچنین اثر محافظت کنندگی در برابر بیماری های قلبی و عروقی دارد .

Last modified on شنبه, 05 تیر 1395 07:17

دبیرخانه دائمی

آدرس:
تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی، نرسیده به توانیر، بن بست علی نعمتی، پلاک7

تلفن:
+(021) 88203845
فکس:
+(021) 88198520
ایمیل:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت موسسه:
www.rasayesh.com

markerآدرس شرکت در گوگل مپ

درباره سمینار

طب سنتی ایران، دانشی آمیخته با هنر و فراست و ذخیره‌ای برخاسته ازحکمت خسروانی اهالی ایران زمین است که با محک تجربه در طول سالیان حیات انسان آزموده شده است. طب سنتی با ریشه ده هزار ساله، انسان را فقط از بعد مادی نمی­نگرد بلکه به ابعاد دیگر وجود وی نیز توجه دارد. در این دیدگاه، حفظ سلامت مقدم بر درمان است، و توجه به روش زندگی و تامین هوای سالم، تغذیه درست، فعالیت کافی، استراحت به اندازه و تعادل حالات روحی- روانی شعار طب سنتی ایران است.

ادامه مطلب...