به سایت چهارمین سمینار تخصصی طب سنتی خوش آمدید

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خبر داد: عرضه 6 داروی گیاهی به داروخانه‌ها تا پایان سال

22 تیر 1395
Published in اخبار

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی از عرضه 6 گیاه دارویی تا پایان  خبر داد و گفت: علاوه بر آن به منظور افزایش ماده موثره گیاه خشخاش ایرانی برای استفاده در داروهای ضد درد مطالعاتی را در دستور کار داریم.

57315657

به گزارش ستاد خبری و به نقل از ایسنا دکتر شمس‌علی رضازاده، تولید 7 داروی گیاهی در سال را از برنامه‌های این پژوهشکده نام برد و افزود: بر این اساس تاکنون چندین فرمولاسیون داروهای گیاهی را تهیه و متعاقب آن مجوز ورود به بازار این داروها را از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت کردیم.

رضازاده از عرضه 3 دارو در نیمه اول سال جاری خبر داد و اظهار کرد: در نیمه اول سال جاری 3 دارو در شکل قرص، شربت و کپسول برای درمان بیماری‌های گوارشی، کاهش وزن و آلزایمر وارد بازار خواهیم کرد.

وی پایه اصلی داروی درمان بیماری آلزایمر را گیاه دارویی بادرنجبویه، داروی گوارش را ترکیبی از عسل و سیاه دانه و داروی کاهش وزن را چای سبز دانست.

این محقق با بیان این که اولین داروی گیاهی را با نام «لیورسیل» در سال گذشته به بازار عرضه کردیم، یادآور شد: 3 داروی گیاهی دیگر نیز در نیمه دوم سال جاری وارد داروخانه‌ها خواهد شد.

وی گردش مالی حوزه تجاری این پژوهشکده را ناچیز دانست و یادآور شد: با توجه به اقدامات صورت گرفته پیش‌بینی می‌شود که گردش مالی پژوهشکده در سال جاری حدود 6 تا 7 میلیارد تومان شود و برای سال‌های آتی افزایش 60 تا 100 درصدی را برآورد می‌کنیم.

اهلی‌سازی گونه‌های گیاهی

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، بهینه سازی شرایط کشت و اهلی سازی گیاهان دارویی را از دیگر اقدامات این پژوهشکده نام برد و یادآور شد: از سوی این پژوهشکده، گیاهان دارویی زیادی به بازار معرفی شده که برخی از این گیاهان دارویی، بومی کشور بوده است.

وی تجاری سازی گیاه آلوئه‌ورا و گونه‌های آویشن را از دیگر دستاوردهای این پژوهشکده دانست و ادامه داد: اخیرا مطالعاتی را بر روی گیاه خشخاش ایرانی که یک گیاه دارویی است، آغاز کردیم که اهلی‌سازی این گیاه به مرحله نهایی رسیده است.

رضازاده با تاکید بر ارزش جهانی اقتصادی این گیاه دارویی اظهار کرد: در این مطالعات ماده خالص و موثره آن را استخراج کردیم که از آن در تولید داروهای ضد درد استفاده خواهد شد.

وی با تاکید بر این که خشخاش ایرانی گیاه مخدر نیست، بلکه سمی است و قابل استفاده برای سوء مصرف نخواهد بود، یادآور شد: بر روی خشخاش ایرانی نیز اصلاح ژنتیکی انجام می‌دهیم تا تولید ماده موثره این گیاه را افزایش دهیم.

به گفته این محقق، خشخاش ایرانی در حالت عادی دارای 2درصد ماده موثره است و محققان پژوهشکده گیاهان دارویی درصدد هستند تا با روش‌های اصلاح ژنتیکی ماده موثره آن را به میزان 3 تا 3.5 درصد افزایش دهند.

رضازاده با تاکید بر این که در این زمینه موفقیت‌های نسبی کسب شده است، ابراز امیدواری کرد که به نتایج قابل قبولی در این زمینه دست یابند.

دبیرخانه دائمی

آدرس:
تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی، نرسیده به توانیر، بن بست علی نعمتی، پلاک7

تلفن:
+(021) 88203845
فکس:
+(021) 88198520
ایمیل:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت موسسه:
www.rasayesh.com

markerآدرس شرکت در گوگل مپ

درباره سمینار

طب سنتی ایران، دانشی آمیخته با هنر و فراست و ذخیره‌ای برخاسته ازحکمت خسروانی اهالی ایران زمین است که با محک تجربه در طول سالیان حیات انسان آزموده شده است. طب سنتی با ریشه ده هزار ساله، انسان را فقط از بعد مادی نمی­نگرد بلکه به ابعاد دیگر وجود وی نیز توجه دارد. در این دیدگاه، حفظ سلامت مقدم بر درمان است، و توجه به روش زندگی و تامین هوای سالم، تغذیه درست، فعالیت کافی، استراحت به اندازه و تعادل حالات روحی- روانی شعار طب سنتی ایران است.

ادامه مطلب...